Wednesday, February 22, 2012

W biblioteczce prządki...

... znalazła się nowa pozycja.
The Fleece & Fiber sourcebook - Deborah Robson i Carol Ekarius
438 stron o sierściuchach z których kręcimy włóczki. Ogromna ilość informacji na temat ras owiec spotykanych na (prawie) całym świecie. Niestety polskich przedstawicielek zabrakło w tej edycji książki, ale kto wie, może w następnej się znajdą ;) 

Oprócz owiec opisane są kozy i ich krzyżówki, wielbłądy i im podobne (lamy, alpaki), a nawet takie rarytaski jak bizony, psy, koty, konie, króliki i yaki. Jednym słowem encyklopedia chodzącej wełny ;)
Dziś zdążyłam książkę tylko przekartkować, ale jak czas pozwoli, to może pokuszę się o przetłumaczenie opisów najciekawszych z futrzastych zwierzaków.

I aż mnie korci, żeby przetestować wszystkie opisane w niej rodzaje wełny... to dopiero byłby długoterminowy projekt. A jakie wyzwanie!

7 comments:

 1. mam ja od świąt i podziwiam, zatapiam się i chłonę tę wiedzę - też jestem zadowolona z tego zakupu :D
  Faktycznie nie ma tutaj ras naszych owiec ale przypuszczam że, też wielu z innych części naszego regionu np.: Rosji, Czech, Rumunii itd. Myślę że, książka jest oparta na gatunkach runa dostępnego w handlu oraz kilku ciekawostkach takich jak wspomniane bizony :))
  Pozdrawiając życzę miłej lektury

  ReplyDelete
 2. tytuł ten mam od grudnia w ulubionych na amazonie:)) podejrzewałam, że to dobry typ:)) miłego czytania!

  ReplyDelete
 3. Jagienko - PSY! Głosuję na przybliżenie wiedzy o 'psiej wełnie' z tej pozycji :D Mam w domu całe wory psiego podszrstka i nie mogę się za niego zabrać...

  Swoja drogą, szkoda, że nie ma tylu fajnych książek w języku polskim właśnie. Ale chyba zapotrzebowanie za małe, by się fatygować i wydawać ;-) .

  ReplyDelete
 4. A ja zamówiłam, zapłaciłam w październiku i nie mam do dziś... A tak bardzo chcę ją mieć. Może mi kto pomoże nabyć, bo ja już sił nie mam na zakupy w amazonie, za które płacę, a książek nie oglądam niestety. Zazdroszczę Wam. Pozdrawiam

  ReplyDelete
 5. Mam nadzieję, że podzielisz się i wiedzą z książki. :-)
  Gratuluję zakupu.

  ReplyDelete
 6. Bardzo mnie zaciekawiłaś - faktycznie jeżeli możesz podziel się z nami tym, co przeczytasz.
  W języku polskim nie ma zupełnie takich wydawnictw. Pewnie by się nie opłacało takiej książki tłumaczyć i publikować.

  ReplyDelete