Friday, September 26, 2008

Last spinning FO of the week

I know, I said this is not exclusively a spinning blog. But going through my older posts I realised that I never posted about the Zinnias yarn! How is that possible?
So I hope you'll forgive me for this, yet-another-spinning-post. It is the last one this week. I promisse. The spinning wheel is resting at the moment and I need to concentrate on other stuff.

Wiem, powiedziałam, że to nie jest blog wyłącznie o przędzeniu. Ale przeglądając poprzednie posty zauważyłam, że nigdy nie napisałam nic o Zinnias. I nie wiem jak to jest możliwe? Mam więc nadzieję, że wybaczycie mi ten kolejny-post-o-przędzeniu. Obiecuję, że to już ostatni w tym tygodniu. Kołowrotek odpoczywa a ja muszę się zająć innymi rzeczami.

The picture I posted here is of gorgeous merino wool that I purchased in FatCatKnit's shop.
The colourway is called Zinnias- South Garden and I loved it every since I spotted it on ETSY. I just had to have it!

Zdjęcie, którw wrzuciłam tutaj to cudna wełna merino zakupiona w sklepie FatCatKnits. Kolor nazywa sie Zinnias - South Garden i jak tylko go zobaczyłam, wiedziałam że musze go mieć!


For this yarn, I decided not to split the roving lengthwise (as I did for Dreamboat) but to draft in one piece to keep the colours flow.
I also wanted to add more twist both, to my singles and then while plying. And I wanted another 2-ply. Squishy-squoshy 2ply ;o)

Tym razem nie dzieliłam czesanki na cienkie pasy, tak jak w przypadku Dreamboat ale rozluźniałam ją w jednym kawałku, zachowując ciągłość kolorów. Chciałam również srpóbować mocniej skręcać pojedyncze nitki a także podczaś podwajania. No i chciałam żeby całość była mieciuśka i sprężysta ;o)

The final skein has 200m and 11wpi from 4.1oz
I totally love the colours! and I achieved the goal - this is the most sproingy yarn I have ever made!

Wyszlo mi jakieś 200 metrów i 11wpi ze 115 gram. najbardziej podobają mi się te soczyste kolory. No i udało mi się zrobić super sprężystą włóczkę! Pełen sukces!

first half of singles/ pierwsza połowka pojedynchych nici

finished skein / gotowy motek

close up / zbliżenie

Yum! / Mniam!

From the knitting front - the Nutkins are growing slowely. I managed one pattern repeat yesterday while watching Grey's Anatomy on TV (no, Sis, not the new season yet. We're way behind with the series here).

Z frontu robótkowego - Nutkinsy rosną powoli. Wczoraj zrobiłam jedno powtórzenie wzoru oglądając wieczorem Grey's Anatomy w telewizji.

And can you believe it's actually WARM today? Looks like the Summer has finally decided to visit Ireland ;o) let's hope it likes it here and stays for longer. Enough rain for this year!

dacie wiarę, że jest tu dziś CIEPŁO (tak na krótki rękawek!) Wygląda na to, że LATO wreszcie odwiedziło wyspę. Mam nadzieję że mu sie tu spodoba i troche z nami zostanie. Dość już pluchy na ten rok!

3 comments:

  1. Nothing wrong with having a mostly spinning blog. Love that you rehabbed a local wheel.

    ReplyDelete
  2. Beautiful yarn! If only time and my body would cooperate so I could get back to me wheel...

    ReplyDelete
  3. o matko ale piekne kolory...i gdzie to lato bo u nas plucha sie zaczyna i my miec juz jej dosc:)..pozdrawiam ania

    ReplyDelete