Monday, February 23, 2009

A crafty weekend ;o)

Weekend was nice and lazy (I mean no thesis writing, but plenty of other activities). I finished felting the beaded necklace but even though it's finished I am thinking about changing the black thread to something else. I can not decide between purchasing a silvery metal chain or crocheting one myself from cotton or metallic thread. Guess will have to try all and see which one I like best.

Weekend uplynąl blogo. Nie tknęlam pracy. Mialam za to mnóstwo innych wyzwań. Skończylam dziubać korale, ale chyba zamienię kordonek na coś innego. Myślalam o "srebrnym" albo mosiężnym lańcuszku (można takie kupić na metry w pasmanterii). Albo zrobię na szydelku dlugaśny lańcuszek z kordonka albo metalicznej nici. Jeszcze nie wiem. Chyba spróbuję wszystkiego i zobaczę co da najlepszy efekt.

Poza maltretowaniem wlasnych palców iglami do filcowania, sobotni wieczór minąl mi w przepysznych aromatach pieczonego sernika. Zrobilam wedlug tego przepisu (plus kruszonka na wierzchu) i chyba jak dotąd to najlepszy sernikowy przepis jaki znalazlam. Trochę mi się za bardzo przypiekl na brzegach, ale jest lekki i kremowy. Taki jak lubię ;o)

Apart from poking my fingers with felting needles, I spend Saturday's evening baking. I made a delicious cheesecake. I think the best one I've ever made. If you want to make one that's what you'll need 1kg of cheese - (Curd or Cottage Cheese) if you can get these kinds of cheese it's perfect if not, a guess Philadelphia would do too. One thing to remember, the cheese can not be sour. There's a million recepies for cheesacake. The one I used is similar to this one, but I used more eggs (8) and sprinkled some shortcrust pastry on top.
And this is a result:

it's a little too brown at the edges, but it's yummy!

Niedziela minęla pod haslem: szydelko. Zabralam się w sobotę, w czasie pieczenia, za szydelkową chustę z Dropsa. W niedzielę wieczorkiem byla skończona: Zużylam na nią 1,5 motka akrylowej wlóczki w liliowym kolorze. Robilam na 5mm szydelku aż chusta miala 60x170cm (bez brzegów). Później wykończylam brzegi i calość osiągnęla: 90x190cm. Wzór jest prosty, nawet dla takiego amatora jak ja. I idzie szybko. Pewnie pojawi się tu jakaś następna chusta niebawem ;o) Zlapalam bakcyla.

Sunday passed quickly with a crochet hook in hand. I started 99-12 shawl by Drops design on Satruday while waiting for my cake to be ready. The shawl was finished last night!
I used approximately 1.5 ball of DK acrylic yarn (purchased some time ago in Aldi) and made the shawl on 5mm ctochet hook. I kept working in the pattern until the body of the shawl measured 60x 170cm, then worked the edge. Final dimentions (unstreatched) 90x 190cm.
Two thumbs up! I may be starting a new shawl soon!

I also rescued Thermis by felting it in the washing machine. It was waaay too big for me, but now it's perfect. I like the sturdy fabric and the fiber halo. It's soft and warm. And you can still just about to see the stitch pattern. And it fits!

Uratowalam też Thermis przed spruciem. Wrzucilam do pralki i sfilcowalam. I pasuje! Jest sztywniejszy, ale ciągle miękki i cieplutki. I pasuje! Sfilcowanie zabilo trochę wzór, ale na szczęście ciągle jest widoczny. A mowiam już że pasuje?!?


5 comments:

 1. Chusta świetna, ale jakie ładne masz to w kwiatki pod chustą! *^v^*
  Dawno nie piekłam sernika, chyba teraz przyjdzie na niego pora, jak zjemy cytrynowe ciasto z niedzieli. ^^

  ReplyDelete
 2. to w kwiatki to bardzo letnia bluzeczka, ktora zakladam moze raz na rok (ze wzgledu na brak pogody). Ma elastyczny ściągacz wokól dekoltu, można ją więc nosić albo normalnie albo odslonić ramiona.

  Czy mi się zdaje, czy na niektórych monitorach wyglądam jakbym miala żóltaczkę? szlag mnie już trafia z tymi kolorami. Mój laptop jest chyba jakiś wyblakly....

  ReplyDelete
 3. I love your shawl, it's gorgeous! You're such a talented crafter.

  ReplyDelete
 4. Anonymous26/2/09

  Oooooh cheesecake....and there just happen to be 2 shops within a few metres of where I work that have that cheese. Awesome :)

  ReplyDelete
 5. GaietyGirl - Don't be surprised if I pop in with a visit for a tee and a piece of cheesecake this weekend ;o)
  I love this cake!

  ReplyDelete